Do další stovky - obsahy dalších Magazínů záhad

12.07.2017 11:37

Popisky k dalším dílům, Magazínů záhad a Tajemných míst

 

Magazín záhad č. 97

1) Vyprávění o svátku čarodějnic, magických rituálech filipojakubské noci, tajemné úloze muchomůrek a jejich souvislosti se Santa Klausem.

2) Novinky z projektu Záře

 

Magazín záhad č. 98

1) S historikem Jiřím Kováříkem si vyprávíme o mladičkém králi Ludvíku Jagellonském a jeho tragické smrti v bitvě s Turky u Moháče

2) Novinky z Projektu Záře – podivný svítící objekt ve tvaru ryby.

 

Magazín záhad č. 99

1) Rozhovor s publicistou Vladimírem Mátlem o knize Legendy z dávných časů Čech a Moravy

2) Utajené hrady – zříceniny gotického hradu v Říčanech.

 

Magazín záhad č. 100

Mimořádné vydání jubilejního Magazínu je zasvěceno vzpomínkám a ohlédnutí za pěti lety tvorby. Zajímavosti, komické situace, příhody, ale také procházka po stopách vyšehradských strašidel a zdejšího labyrintu. Přípitek šampaňským i ohňostroj!

 

Magazín záhad č. 101

1) Rozhovor s Vladimírem Mátlem o legendárním časopisu Fantastická Fakta, jehož byl šéfredaktorem, a o případu „hada hvízdáka“.

2) Nad dopisy čtenářů – setkání s duchem vojáka na bývalém bojišti u Hradce Králové.

 

Magazín záhad č. 102

1) Utajené hrady – zříceniny hradu Žerotín

2) Mystické místo – nedokončený gotický chrám v Panenském Týnci

 

Magazín záhad č. 103

Na bájném Vyšehradě jsme si dali schůzku se svéráznou dvojicí muzikantů Tomášem Prokopičem a Kateřinou Beyond. Vyprávějí, jak se snaží pomocí improvizovaných melodií zachytit atmosféru mystických přírodních míst a dávných svatyň.

 

Magazín záhad č. 104

1)Rozhovor s naším „konkurentem“ Arnoštem Vašíčkem o tajemství „zázračných obrazů“ a dalších světových i českých záhadách

2) Rozhovor s Vladimírem Mátlem o legendárním knižním bestselleru „Utajené dějiny Čech“, jenž popisuje dějiny jako boj o ovládnutí informačních polí.

 

Magazín záhad č. 105

Výprava do Jižních Čech společně se známým spisovatelem Janem Bauerem. Navštívili jsme utajený hrad Myšenec, do něhož byla "vestavěna" vesnice a na blatech bičovaných vichřicí jsme zkoumali Kubatovy kameny - pozoruhodnou dvojici menhirů.

 

Magazín záhad č. 106

Rozhovor s hercem divadla Járy Cimrmana Miloněm Čepelkou v jeho tvůrčí kuchyni (a to doslova!), ovšem překvapivě o věcech strašidelných a záhrobních, o jeho podivně morbidních povídkách.

 

Magazín záhad č. 107

Procházka s Miloněm Čepelkou po jeho rodném městě Opočně. Dojde i na pár vskutku strašidelnách historek a Erbenovu baladu o zazděné manželce.

 

Magazín záhad č. 108

Se spisovatelem Janem Bauerem zkoumáme vodní tajemství jihočeskémo městečka Vodňany

 

Magazín záhad č. 109

1) S Janem Bauerem jsme hledali nepatrné zbytky hradu Poděhusy, zničeného husity.

2) Rozhovor s hodinářem Zdenkem Zýkou, jenž vyrábí podivuhodné "jiné" hodiny, vyřezávané ze dřeva, o jeho práci, nápadech a mystériích času.

 

Magazín záhad č. 110

-Se spisovatelem Vl. Mátlem si povídáme o keltských tradicích, rituálech a knižním průvodci po keltských památkách v Čechách.

-Se spisovatelem Janem Bauerem jsme se vydali na záhadné obdélníkové keltské valy u jihočeských Malovic.

 

Magazín záhad č. 111

- S Janem Bauerem navštívíme slovanské hradiště Netolice. Část původního dřevěného opevnění byla zrekonstruována na Svatojánském vrchu nad dnešním městečkem – a kromě impozantních palisád, ochozů a věže tady spatříme i staré slovanské náhrobky.

- S místním průvodcem vystoupíme na věž kostela v Mimoni, uvidíme unikátní hodiny a také obydlí pověžného, jenž zde zažil velmi dramatickou příhodu…

 

Magazín záhad č. 112

- Ve vodňanské pracovně spisovatele Jana Bauera si povídáme o záhadách historie a historických detektivkách.

- Spisovatelka Markéta Harasimová nám vyprávěla o své osobní zkušenosti s posedlostí zlým duchem.

 

 

Otomarem Dvořákem po tajemných místech:

Den v pravěké vesnici

Návštěva v archeologickém skanzenu v Březně u Loun nás přenesla do dávné minulosti. Viděli jsme nejen keltské řemeslníky a muzikanty, prohlédli si chaty neolitických zemědělců, Germánů a Slovanů, ale také jsme byli svědky experimentální kremace mrtvého těla a dozvěděli se od odborníků, že vlastně všichni jsme kanibalové!

 

Záhada doudlebského zámku

Majitel zámku v Doudlebech nad Orlicí nám ukázal jeho skrytá tajemství – zejména světově unikátní kobercové sgrafito, pokrývající vnější stěny, v němž jsou zašifrovány různé symboly a vzkazy jeho tvůrců i pozdějších restaurátorů, nebo meditační místnost s freskami kladoucími filosofické otázky. Dozvěděli jsme se, jak souvisí s rodem Bubnů legenda o Bruncvíkovi a jeho lvu a mohli si pohovořit s paní hraběnkou z Bubna – Litic o jejím dětství na zámku a skrytém pokladu.

 

Ztracená rotunda svatého Václava

Podle pověsti byla v Praze na Malostranském náměstí, v místě, kde se zastavil vůz převážející z Boleslavi na Pražský hrad tělo zavražděného knížete a kde spadly okovy nevinně odsouzeným vězňům, postavena kaple na počest světce. Jedna z nejstarších rotund na území Prahy byla až do nedávna považována za zcela zničenou, nevědělo se ani, kde přesně stála. Při rekonstrukci budovy matematicko- fyzikální fakulty se však nečekaně narazilo na její základy, dokonce s nádhernou románskou dlažbou! Tajemné dveře s těžkými zámky se odmykají a my s kamerou vstupujeme do atmosféry 10. století…  

 

Překvapivé Přepychy

Návštěva v nenápadné obci poblíž Opočna s podivným jménem Přepychy byla opravdu "přepychová". Nejen že nás pohostili zdejšími speciálními slívovými koláči a na hrázi návesního rybníčku nám nasbírali koš hřibů, ale dozvěděli jsme se o dodnes neobjasněných vraždách, o tom jako místní prokopali celou horu, podnikli jsme dobrodružný a krkolomný sestup do podzemních chodeb, spojujících zdejší opevněný kostel s okolím, které objevila sama paní starostka - zkušená proutkařka, a navštívili jsme také zázračnou studánku s lurdskou mariánskou jeskyní. 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode