Podařilo se vyfotit horského obra?

20.02.2015 10:01

Zdá se to neuvěřitelné, ale před několika dny se jednomu nadšenci podařilo na Šumavě vyfotografovat obří černou postavu horského démona, s dlouhýma rukama sahajícíma přes celé údolí a s duhovou aurou, vyzařující z jeho těla. Opravdu nejde o mystifikaci, ale naprosto reálný, i když ne úplně běžný jev. Soudí se, že právě toto zjevení je předobrazem Rýbrcoula (Krakonoše), Praděda a dalších mocných horských duchů. Je to opravdu mrazivý pocit, když tato podivná postava kráčí vedle vás v mlze po horském úbočí, sleduje každý váš krok a pak se bez obav vznese nad propast údolí, aby přeskočila z jedné hory na druhou...

Více najdete v tomto článku 

Počasí v Česku s sebou v posledních dnech přineslo jeden zajímavý úkaz, je jím tzv. Brockenské strašidlo. Nejčastěji se s tímto jevem setkávají horolezci na vrcholcích hor. Brockenské strašidlo totiž vzniká jen za specifických podmínek. Těmi jsou především mlha nebo velká koncentrace vodních kapek ve vzduchu, slunce za zády pozorovatele a oblaka pod jeho úrovní. Stejný úkaz můžeme pozorovat někdy i z letadla.

Brockenské strašidlo, někdy označované jako Brockenský přízrak, je značně zvětšený stín pozorovatele vržený na oblaka nebo vrstvu mlhy. Hlava postavy bývá obklopená duhovou svatozáří, tzv. glórií. Tento optický jev dostal svůj název podle hory Brocken (1141 m. n . m.), nejvyššího vrcholu v pohoří Harz v Německu, kde byl často popisován a kde kolem něj začaly vznikat i nejrůznější legendy. V neděli jej na Šumavě zachytil Roman Szpuk. 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode