Veletrh knih a překvapivá setkání po letech

29.05.2010 14:30

 Od čtvrtka 13. května do soboty 15. května jsem pobýval na pražském výstavišti, kde se konal další ročník veletrhu SVĚT KNIHY. Zajímala mě některá nakladatelství i osobnosti. Protože hlavním hostem letošního ročníku bylo Polsko, nechyběl tu Andrzej Sapkowski. Na besedě nešetřil svým typickým blahosklonným humorem. Představil novou knihu Zmije, která se překvapivě odehrává mezi vojáky zahraničních jednotek v současném Afghanistánu. A přesto patří do žánru "historická fantasy"! Vyslechli jsme si četbu ukázky, přeložené do češtiny; byl to úryvek z úvodní kapitoly o přepadení konvoje na starobylé cestě dávných dobyvatelů. Ukázka vzbudila zvědavost. A nejen moji. Na můj dotaz, jak to vypadá z jeho plánovaným historickým fantasy z dob třicetileté války, Sapkowski odpověděl, že tento projekt, jenž už měl i název "Polský jezdec", prozatím odložil. Nemusí spěchat se psaním, protože je důchodce. V tom je mezi námi rozdíl: já sice budu důchodcem zanedlouho, ale nakladatelé mě honí čím dál víc!

 Na festivalu jsem měl několik plánovaných i neplánovaných schůzek. Pan Martinec z nakladatelství Regia mi přinesl první, ještě "teplý" výtisk knihy KŘIVOKLÁTSKÝM KRÁLOVSKÝM HVOZDEM. Myslím, že se vydařila, velmi hezky působí obálka s reprodukcí staré pohlednice hradu Křivoklátu.

Odpoledne jsem dostal kávu ve stánku nakladatelství Alpress. Probrali se mnou plány na další období: ve hře je zatím román o kněžně Zaháňské (moc lákavé téma!) a jedna balada o mocné vůdkyni loupežnické tlupy z Rakovnicka. A samozřejmě také třetí díl volné trilogie o královně Žofii Bavorské, jenž by obsáhl počátek husitských válek a uzavření jejích vztahů k Václavovi IV., švagru Zikmundovi a milenci Čeňkovi z Vartenberka.

Neméně příjemné bylo posezení u kávy ve stánku nakladatelství Moba, kde pan ředitel Vlasatík se mnou probíral možnosti dalších historických románů, které bych pro ně mohl napsat. Ve hře je doba Jagellonská - a možná i životní příběh sv. Prokopa.

 Na veletrhu jsem potkal po letech i dávné známé. Knížku o léčivých a tajemných místech tam podpisovala novinářka a léčitelka Olga Krumlovská. Kdysi jsme spolu hráli epizodní roličky ve filmu, také o mně psala pár článků do různých novin a pak jsme spolupracovali v časopise Astro, pro který jsem dělal cyklus cestopisných článků.

 Překvapilo mě, když od jednoho stánku dolehla k mému uchu povědomá píseň, opěvující krásný plevel koukol. Nebyla náhoda, že pouštěli staré písničky Zdenky Lorencové. Měla tam zrovna autogramiádu dětské knížky. Setkání tedy bylo oboustranně překvapivé. Po více než dvaceti letech jsme zavzpomínali na časy, kdy jsem ji pozval jako hosta Nocturné do divadélka Semaforu a kdy jsem ji s manželkou a dcerou byl navšívit v osamělém zahradním domku ve Stromovce. Originální písničkářka s vysokým křišťálovým hlasem byla v osmdesátých letech minulého století trochu neprávem zatlačena do pozadí a věnovala se pak především tvorbě pro děti. Příští neděli se má o ní vysílat televizní dokument z cyklu Třináctá komnata.

Také jsem na veletrhu potkal záhadologa Arnošta Vašíčka, jenž podepisoval své knihy, napsané podle oblíbených televizních seriálů. Ruku mi v běhu stiskl Stanislav Motl a připomenul, že se ozve. V neděli za mnou na veletrh přišla manželka Eva s vnučkou Magdou. Nevynechali jsme tradiční udělování cen Akademie scifi a fantazy. Potkali jsme tu známé: Mosteckého, Medka aj. Ministryně spravedlnosti (která je dávnou členkou fandomu a předávala zde některé z cen) musela rozsoudit, jak si dva vydavatelé mají rozdělit společnou odměnu.

 Veletrh byl programově nabitý a fyzicky trochu únavný. Ani při nejlepší vůli se nedalo stihnout všechno, co mi v programu připadalo zajímavé. Fascinovaly mě zejména davy návštěvníků, ten obrovský zájem lidí o knížky. Pro spisovatele nemůže být povzbudivější pohled!

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode