Záhady skutečné a vymyšlené...

03.08.2009 22:36

Dobrý den pane Dvořák.

Mám již několik vašich knih ( Neuvěřitelné jevy a podivuhodné bytosti, České záhady, Démonické pasti a další) Přečetl jsem je doslova jedním dechem protože mám mytologii, folklor a tajemno velice rád. Navíc styl jakým píšete čtenáře doslova přenese do jiného času. Velice obdivuji jak obratně znáte všechny možné legendy a pověsti a dovedete je často velice uspokojivě i vysvětlit, že i zarytý skeptik nakonec musí pokývat uznale hlavou a říci si - ono na tom asi něco bude.
O to víc mne ale překvapilo že jste se stal také obětí dvou mystifikací a bohužel z nich citujete ve svých knihách což mystifikaci jen dále prohlubuje.

První se týká Ibn Fadlánova údajného cestopisu a jeho cesty s vikingy na trestnou výpravu proti "neandrtálcům". Celý tento příběh je obratnou mystifikací spisovatele Michaela Crichtona který vycházel ze známe severské básně o Beowulfovi, jen si do jeho družiny přidal onoho araba.
Podstata zůstává - i báseň o Beowulfovi zřejmě popisuje boj vikingů s něčim neznámým a dost možná právě divým člověkem. Rozhodně bych ale nespoléhal na Crichtonovu knihu jako na průkazní materiál dávného setkání lidí s "jinými lidmi". Navíc na internetu není problém si to ověřit.

Druhá mystifikace je Hanging rock. Zatímco v prvním případě šlo o něco co vycházelo z legend, tak zde jde již o kompletní mystifikaci autorky onoho románu. Neexistuje jediný záznam o tom že by se něco takového stalo. Navíc i místa popsaná v knize se poblíž Hanging rocku nikdy nevyskytovala. Novinové články a další dokumenty v románu jsou opět jen obratnou mystifikací která má podpořit představu o tom že se celý příběh stal - a očividně se to daří protože tomu dodnes věří řada lidí. Aby toho nebylo málo, měl román pokračování kde byla celá událost se zmizením dívek vysvětlena( a to tak jednoduše, že řada lidí to odmítla a dál lpěla na verzi s únosem mimozemšťany, přechodem do jiného prostoru atd...) Je opět velmi snadné si to ověřit na internetu, ale spíše na cizojazyčných stránkách. Rozhodně to ale nesnižuje tajemnost onoho místa, stejně tak spekulace nad tím, co popisuje báseň o Beowulfovi.

Musím se přiznat že jsem se dlouho přemlouval vám tohle napsat, mám vaši práci rád a kritizovat v ní něco mi je silně proti srsti ale u těchto případů jsem nemohl jinak. Svět bez tajemna by byl nudný a já to plně chápu a tajemno zboňuji. Jen se snažím vždy nevěřit hned všemu. Nerad bych sklouzl na úroveň Dannikena a jemu podobných kteří v každém obrázku na kameni vidí mimozešťana. ( Co si pomyslí, naši potomci za 1000 let když náhodou uvidí fotky z metalových koncertů, či záběry ze star treku - řeknou si jen tehdejší fantazie a zábava a nebo "Podívejte! Jakési masové rituály a tady důkazy o tom že létaly do vesmíru dávno před námi!)
Vážím si vaší práce, jen mne tyhle dva případy u vás trochu rozesmutnily protože vás zbytečně strhávají mezi ony "záhadology za každou cenu"

S úctou a přáním mnoha dalších úspěchů
R. Havran, Aš
 

Vážený pane,
děkuji za vaše připomínky. Ano, o tom, že Crichton použil báseň o Beowulfovi už vím. Kdyby mělo vyjít nějaké další vydání, opravil bych to, neboť, jak správně píšete, tato báseň je sama o sobě dost zajímavá svojí mytologií a líčením podivných nestvůr. První verze mé knihy vznikala v době, kdy jsem ještě neměl ani internet, je to třetí vydání. Ovšem arabský vyslanec Ibn Fadlán není vymyšlený, části jeho ztraceného cestopisu skutečně existují a dvě autentické kapitoly z něj Crichton v úvodu knihy použil. Například ta scéna vikingského pohřbu s obětovanou dívkou je citována i v odborné knize archeoložky Nadi Profantové. 
 
Naproti tomu informace, že záhada Hanking rocku je zcela vymyšlená, je pro mne novinkou.To jsem opravdu nevěděl.
 
Ono, objektivně řečeno, je asi většina záhadných případů něco na pomezí sugesce, snu a fantazie; lidská mysl je z tohoto hlediska ošidná. Jde spíš o otázku vnímání různých fyzikálních jevů našimi smysly. A většinu citovaných případů si člověk těžko může ověřit.
Mějte se hezky
Otomar Dvořák

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode