Diskusní téma: Příběhy čtenářů

Datum 22.11.2010
Vložil otomar
Titulek Re: Obr u Mladče

Též přeji dobrý den,
pověsti z okolí Litovle a Mladče, lze najít v původním vydání sbírky A. Weniga "Moravskoslezské pověsti" nebo snad i v německy psané sbírce A. Richtera "Olmützer Sagenbuch". Já jsem však především čerpal z informací Martina Stejskala, jenž v roce 1991 vytvořil zatím nepřekonaný stručný přehled pověstmi opředených českých, moravských a dokonce některých slovenských míst a vydal ho pod názvem "Labyrintem tajemna". Stejskal vycházel i z informací místních pamětníků, neboť rozeslal obšírné dotazníky do všech regionálních muzeí a obecním kronikářům.
Kromě pověsti o loupeživém obru Bočkovi, jehož převelikou kostru našli v jeskyni, také zmiňuje jinou pověst, v níž Boček vystupuje jako loupeživý rytíř z hradu na vrchu Plavatisku, kde prý byl spolu se svým pobočníkem Plavajsem zaživa zazděn ve sklepení pod hradem a dodnes na tomto vrchu straší. Na kopci Třesíně by se měla také nacházet ve vápencové skále brána, zvaná Čertův most, kterou vystavěl ďábel, když plnil tři přání mlynářskému pomocníkovi. Na jih od Měrotína se vypíná vrch Šumina. Za nocí tu prý bývá vidět modrý plamínek, označující ukrytý poklad. Vyzvednutí toho pokladu je však velmi nebezpečné, protože ho hlídá černě oděný jezdec na vraníkovi s ohnivýma očima.
O uložení obrovské kostry na hřbitově bohužel nevím nic bližšího, ale běžně se to tak děláválo v dobách, kdy se ještě starých lidských pozůstatků nezmocňovali archeologové :-)
Snad vám moje informace pomohou.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode