Svátek Tří králů aneb Podivné znamení v Kolíně nad Rýnem

06.01.2011 22:29

 "My tři králové jdeme k vám..." Kdysi nezbytná součást vesnického koloritu, tři chlapci v ministrantských košilích a s papírovými korunami na hlavách, jeden s tváří začerněnou sazemi, kteří psali svěcenou křídou trojici ochranných písmen nad dveře domů a byli za to obdarováni. Křesťanská tradice prolnula v tříkrálových zvycích s dávnou magií tří perských mudrců - astrologů, ale také se zemědělskými kouzly plodnosti, která vrcholila, když se s přicházejícím tříkrálovým večerem proháněl mezi chalupami "příšerný kozel" se smečkou malých kozlíků, honili děvčata a hlasitě křičeli: "Dejte nám holky, nebo vdolky!"

 Údajné ostatky tří králů jsou uloženy v katedrále v Kolíně nad Rýnem. Tam se také koná nejbvětší náboženská slavnost k jejich poctě. Ovšem dnes jsem v novinách četl zprávu, při které mi zamrazilo v zádech. Má to být znamení? Čeho? Posuďte sami:

Největší zvon světa v Kolíně ztratil srdce přímo na svátek Tří králů

 6. ledna 2011  21:19

Největšímu pohyblivému zvonu světa, který bil v katedrále německého Kolína nad Rýnem, se zřítilo a rozbilo srdce. Zvon přezdívaný "Tlustý Petr" má představovat symbol míru. Odlit byl v roce 1923 v durynském městě Apolda.

 Část zvonu svatého Petra se ve slavném kolínském dómu zřítila na zem kolem 9:30 hodin. Srdce zvonu dopadlo na zem a rozpadlo se na dvě části. Před 10:00 přitom mělo jeho zvonění zahájit slavnost Zjevení Páně (epifanii) a uvést tak svátek Tří králů.

K příčině události úřady nesdělily žádné podrobnosti. Podle serveru Focus.de se však jeví jako nejpravděpodobnější únava materiálu v místech zavěšení. Při zřícení se naštěstí nikdo nezranil, sdělil kolínskému listu Express probošt chrámu Norbert Feldhoff.

"Tlustý Petr" je největší zavěšený pohyblivý zvon, který se rozeznívá rozhoupáním. Kolos se může pochlubit průměrem 3,24 metru a hmotností 24 tun.

Zvon byl vysvěcen 30. listopadu 1924 jako "německý zvon míru". Jeho předchůdce odlili v roce 1873 z hlavní děl ukořistěných francouzské armádě, ale v roce 1918 ho znovu roztavili na válečné účely.

Největší kolínský zvon bije při významných církevních událostech, jako byla návštěva papeže, ale jeho hluboké „C“ provázelo také významné dějinné události, jakými byly konec 2. světové války, pohřeb kancléře Konráda Adenauera nebo znovusjednocení Německa.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?c=A110106_210241_zahranicni_taj

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode